Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieważność czynności prawnej a umowa o pracę(2)

03 stycznia 2024 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Kontynuując wątek nieważności czynności prawnej w zakresie umów o pracę, należy również wskazać na orzecznictwo dotyczące w szczególności wysokości wynagrodzenia za pracę, rozwiązania umowy o pracę i sytuacji, w której ilość świadczonej pracy przekracza normalny czas pracy.

Wysokość wynagrodzenia za pracę była analizowana pod kątem nieważności czynności prawnej w różnych ujęciach. Przyjmowano, że ustalenie rażąco wysokiego wynagrodzenia za pracę może być w konkretnych okolicznościach uznane za nieważne jako dokonane z naruszeniem zasad współżycia społecznego, które polegają na świadomym osiąganiu nieuzasadnionych korzyści z systemu ubezpieczeń społecznych kosztem innych uczestników tego systemu – z odwołaniem się do art. 58 § 3 k.c. w zw. z art. 300 k.p. (wyrok SN z 26 kwietnia 2023 r., III USKP 36/22, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl). Odwołując się do dotychczasowego orzecznictwa – tj. wyroku SN z 13 listopada 2018 r., II UK 350/17, uchwały SN z 27 kwietnia 2005 r., II UZP 2/05 – Sąd Najwyższy stwierdził, że w pełni podziela te rozstrzygnięcia, w których wskazuje się, iż art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1230 z późn. zm.) obok art. 86 tej ustawy i art. 58 k.c. stanowią podstawę prawa do kontroli wysokości wynagrodzenia za pracę przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12763

Wydanie: 12763

Spis treści
Zamów abonament